"گروه توسعه اقتصاد ملل" در راستای تحقق اهداف اقتصادی و کمک به پیشرفت بخشهای صنعتی کشور نگاه دقیقی نسبت به صنایعی دارد که کمتر مورد توجه قرار می¬گیرند. «صنعت معدن» ایران از جمله بخشهایی است که علی¬رغم ظرفیتهای بالای تولید، سهم ناچیزی در اقتصاد کشور دارد. بخش معدن به دلیل قرار داشتن در حلقه ابتدایی زنجیره بسیاری از تولیدات صنعتی، دارای ارتباط گسترده¬ای با سایر بخشهای اقتصادی است و تأثیر آن بر متغیرهای کلان اقتصادی و رشد و توسعه اقتصادی به¬خصوص در کشورهای معدنی کاملاً  واضح می¬باشد. با توجه به قرار گرفتن ایران بر روی یکی از کمربندهای اصلی کوهزایی جهان و برخورداری از گنجینه¬های عظیم معدنی همچون: سنگ آهن، مس، سرب و روی، کرومیت، منگنز، بوکسیت، طلا و سنگهای تزیینی، انتظار می¬رود سهم این صنعت در اقتصاد کشور بیش از اندازه فعلی باشد. براساس آماری موجود میزان ذخاير معدنی كشور در حدود 43 میلیارد تن به ارزش تقریبی 700 میلیارد دلار تخمین زده می¬شود که در بین کشورهای جهان در رتبه پانزدهم دارای منابع معدنی غنی قرار دارد.
بخش معدن یکی از بخش های است که دارای پیوندهای پسین و پیشین گسترده می باشد به طوریکه افزایش یک واحد تقاضای نهایی بخش معدن منجر به افزایش 1.43 واحد تقاضای سایر بخشهای اقتصادی و افزایش یک واحد تقاضای نهایی سایر بخشهای اقتصادی موجب افزایش عرضه 1.21 واحد تولید بخش معدن به آنها می¬شود که این مسئله نشان¬دهنده تحرک¬زا بودن صنعت معدن است. همچنین افزایش یک واحد سرمایه¬گذاری کل باعث افزایش 0.61 واحد در ارزش افزوده بخش معدن و به تبع آن افزایش 4.89 واحد در حوزه فلزات اساسی و 3.33 واحد در صنعت ساخت وسایل حمل و نقل می-شود. با توجه به آمارهای فوق می¬توان اذعان داشت که بخش معدن به دلیل ارتباط تنگاتنگ مستقیم با بخش هایی همچون بخش پتروشیمی و صنایع شیمیایی، صنعت حمل و نقل و ارتباطات، ساخت ماشین¬آلات و صنعت فلزات اساسی و نیز ارتباط غیرمستقیم با بخش ساختمان و پروژه¬های عمرانی، یکی از موتورهای اقتصادی در تحرک صنایع داخلی و صادرات غیرنفتی محسوب می¬شود. 
در حال حاضر سهم بخش معدن ایران از ارزش افزوده کل کشور حدود 1 درصد است. این در حالی است که طی سالهای 2008-2014 متوسط سهم بخش معدن از تولید ناخالص داخلی شیلی حدود 13 درصد و  در کشور کانادا در سال 2013 حدوداً 3.4 درصد بوده است. با توجه به نقش بسیار با اهمیت معدن و صنايع معدني در اقتصاد كشورهايي همچون شیلي و كانادا، میزان سرمايه¬گذاري در اين حوزه¬ها نیز قابل تأمل است به نحوي که کشور شیلی طی سالهای 2024- 2015 مبلغ 77.273 میلیارد دلار را در قالب 42 پروژه در این بخش سرمایه¬گذاری خواهد کرد. همچنین کشور کانادا در سال 2013 حدود 15.28 میلیارد دلار را در بخش معدن و صنایع معدنی خود سرمایه¬گذاری کرده است. این در حالی است که در سال 2012 در بخش معدن ایران تنها مبلغ 0.775 میلیارد دلار اعم از اكتشاف و استخراج سرمايه¬گذاري شده است.
سهم اشتغال در بخش معدن ایران نیز نسبت به سایر حوزه¬ها بسیار اندک و در حدود 0.1 درصد است. هرچند طی 20 سال گذشته رشد شاخص اشتغالزایی بخش معدن قابل توجه است، به طوری که اشتغال ایجاد شده در صنعت معدن با رشد متوسط 3.92 درصدی از  100.545 نفر در سال 1370 به 208.868 نفر در سال 1389 رسیده است. ذکر این نکته ضروری است که همین درصد کم از اشتغال به دلیل قرار گرفتن معادن در مناطق محروم و دورافتاده، کمک قابل ملاحظه¬ای به توسعه این مناطق کرده که می¬توان به عنوان یکی از شاخصهای توسعه عدالت¬محور به آن نگاه کرد. 
یکی از چالش های بخش ﻣﻌـﺩﻥ کشور، ﻋﺪﻡ ﺩﺳﺘﺮﺳﻲ ﺑﻪ ﺗﻜﻨﻮﻟﻮﮊﻱ ﭘﻴﺸﺮﻓﺘﻪ ﺍﻛﺘﺸـﺎﻑ، ﻋـﺪﻡ ﺗﻮﺍﻧـﺎﻳﻲ ﺩﺭ ﺟﺬﺏ ﻧﻴﺮﻭﻫﺎﻱ ﻣﺘﺨﺼﺺ ﻭ ﻋﺪﻡ ﺗﻮﺟﻪ ﺩﻗﻴـﻖ ﻭ ﻛﺎﺭﺷﻨﺎﺳـﻲ ﺑـﻪ ﺍﻳﺠـﺎﺩ ﺍﺭﺯﺵ ﺍﻓـﺰﻭﺩﻩ ﺑﻴشتر ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﺤﺼﻮﻻﺕ ﻣﻌﺪﻧﻲ ﻭ ﺩﺭ حالت ﻛﻠـﻲ ﻧﮕـﺎﻩ ﻋﻠﻤـﻲ ﺑـﻪ ﻣﺴــﺄﻟﻪ ﻣﻌـﺪﻥ می¬باشد. از این رو "گروه توسعه اقتصاد ملل" با شناسایی ظرفیتهای صنعت معدنی کشور و بهره-گیری از تجارب شرکتهای موفق داخلی و بین المللی در حوزه اکتشاف، استخراج و بهره¬برداری معدن، با هدف ارتقای توانمندی کشور در استفاده بهینه از ذخایر معدنی در جهت بهبود شاخصهای کلان صنعت معدن اقدام به فعالیت در این زمینه نموده است. موضوع فعالیت و مهمترین اهداف بخش معدن "گروه توسعه اقتصاد ملل" به این شرح می¬باشد:
موضوع فعالیت:
سرمایه¬گذاری و فعالیت در خرید، آماده سازی، بهره برداری، فروش و نگهداری طرحهای سودآور بخش معدن
انجام خدمات مشاوره و ساخت معادن و مشارکت در طرح‌های معدنی
سرمایه گذاری در انواع ایده‌ها، طرحهای فن¬آوری و کارخانه‌های بخش تولیدی مرتبط با صنایع معدنی
سرمایه¬گذاری و حمایت از تکنولوژی¬های به¬روز ماشین¬آلات صنعتی و معدنی
انجام مطالعات، تحقیقات و توسعه طرحهای صنعتی، تجاری¬سازی ابداعات و ایده‌ها و همکاری با سازمانها و مراکز در خلق توسعه و بهره برداری از تحقیقات و محصولات صنعتی
مشاوره مطالعاتی، اقتصادی، تولیدی و بازرگانی دانش بنیان شامل اختراع، تجاری¬سازی و تولید محصولات مصرفی شیمیایی و ساختمانی با استفاده از روش‌های نانو و بایو
اقدام در جهت اختراعات و تولید دانش‌های فنی و تکنولوژیکی ثبت شده در داخل و خارج کشور
اهداف:
اشتغالزایی هر چه بیشتر در حوزه معدن
بهره برداری بهینه از معادن کشور با رعایت الزامات زیست محیطی
بهبود کیفیت محصولات، تنوع بخشی، کاهش هزینه‌ها و افزایش قدرت رقابت 
اعتلای سلامت محیط زیست با استفاده از تولید محصولات معدنی دانش بنیان 
 
ردیف حوزه فعالیت شرکت عنوان
1 معدن مطالعاتی تولیدی نانو پودر توس
2 معدن ابنیه معادن توس
3 معدن پیچاب کاوش