صنایع غذایی، بازرگانی داخلی و خارجی و پخش

 
نقش تجارت و بازرگانی در رشد و توسعه اقتصادی کشورها آنقدر مهم است که می توان از آن به عنوان موتور توسعه اقتصادی نام برد. در زمینه تجارت خارجی رشد صادرات از طریق افزایش درآمد ملی و فراهم آمدن شرایطی برای استفاده از امکانات و فناوریهای بازارهای جهانی، اقتصاد را در مسیر رشد و توسعه قرار می هد. در واقع تجارت بین المللی امکان استفاده از توانایی هایی اقتصادی بالقوه را با توجه به مزیتهای نسبی به وجود می آورد. از سوی دیگر تجارت خارجی فعال زمینه را برای تحقق اقتصاد مقاومتی و کاهش وابستگی به چند کشور خاص و نیز رهایی از اقتصاد تک محصولی فراهم می¬آورد. مبانی نظری تئوریهای تجارت جهانی و تجربه کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه بیانگر این مطلب است که اکثر کشورهای جهان در فرایند رشد و توسعه خود ابتدا از استراتژی جایگزین واردات استفاده کرده و سپس به سمت توسعه صادرات محصولات خود پیش رفته اند. این استراتژی در دراز مدت علاوه بر تقویت ساختارهای تولید داخلی موجب توانمندی کشور در حوزه صادرات می گردد. "گروه توسعه اقتصاد ملل" به عنوان عضوی کوچک از مجموعه اقتصاد ملی تلاش خود را دستیابی به اهداف کلان تجارت خارجی کشور در جهت کاهش واردات تولیدات مصرفی و کمک به صادرات محصولات تولیدی داخلی متمرکز نموده است. این گروه با کمک شرکتهای تخصصی خود در حوزه توزیع و پخش کالا در داخل و خارج از کشور تلاش می کند تا سهمی در رشد تراز تجاری کشور و رها شدن از اقتصاد تک محصولی داشته باشد. گسترش صادرات غیر نفتی منوط به حضور در بازارهای جهانی است و اقداماتی چون گسترش روابط تجاری با دیگر کشورها مخصوصاً در چهارچوب همکاری¬های منطقه¬ای، تعهد به تولید و صادرات صنعتی به عنوان کالایی با ارزش افزوده بالا، پذیرش و رعایت مقررات جهانی و به ویژه اجرای سیاست واگذاری بخشهای تولیدی و خدماتی به بخش خصوصی و شرکتهای سرمایه¬گذاری در این حوزه ضروری است. 
طبق آمار سازمان توسعه تجارت کشور ﺻﺎﺩﺭﺍﺕ ﻛﺎﻻی ﻛﺸﻮﺭ ﺑﺎ ﺍﺣﺘﺴﺎﺏ ﻣﻴﻌﺎﻧﺎﺕ ﮔﺎﺯﻱ ﻃﻲ ﺳﺎﻝ 1395 از نظر وزنی 129.648 هزار تن و از نظر ارزشی معادل 43.930 میلیون دلار بوده است که شامل پنج قلم عمده از جمله میعانات گازی، روغنهای سبک و فراورده های  نفتی به جز بنزین، گاز طبیعی مایع شده، پروپان مایع شده و گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی بوده است. مجموع ارزش این اقلام برابر   14.304 میلیون دلار یعنی بیش از 32.5 درصد کل صادرات ایران را تشکیل می¬دهد. همچنین پنج بازار نخست صادراتی کشور در سال 95 به ترتیب کشورهای چین، امارات متحده عربی، عراق، ترکیه و جمهوری کره بوده اند که سهمشان از صادرات کل کشور ایران حدود 64 درصد می باشد. به عبارت دیگر بیشتر صادرات کشور ایران در این سال محدود به پنج کشور حاضر در منطقه شده است. از منظر واردات، مجموع کالاهای وارداتی به  کشور در این سال معادل 33.399 تن و ارزش 43.684 میلیون دلار بوده است. تراز تجاری کشور در سال 95 برابر با 246 میلیون دلار بوده که در مقایسه با سال قبل منفی 72 درصد تغییر داشته است. متأسفانه سهم بخش بازرگانی از تولید ناخالص داخلی نیز در این سال نسبت به سال قبل کاهش داشته است. طبق آمار بانک مرکزی  جمهوری اسلامی ایران سهم بخش خدمات بازرگانی، رستوران و هتلداری در سال 95 با 0.2 درصد کاهش نسبت به سال قبل به عدد 13.3 درصد رسیده است. 
از این رو گروه توسعه اقتصاد ملل سعی دارد با فعالیت پویا در این حوزه، در جهت گسترش دامنه محصولات و بازارهای صادراتی کشور اقدام نموده تا اینکه بتواند فرصت های سودآور را برای گروه شناسایی نموده و هم اینکه به رشد تجارت خارجی کشور و همچنین افزایش سهم بخش خدمات بازرگانی از تولید ناخالص داخلی کشور یاری رسانده باشد. شرکتهای تابعه "گروه توسعه اقتصاد ملل"  با آگاهی از ظرفیتهای بازرگانی در داخل و خارج از کشور، آماده فعالیت و همکاری با شرکتهای فعال در این حوزه هستند. موضوع فعالیتها و مهمترین اهداف بخش بازرگانی و پخش گروه توسعه اقتصاد ملل به شرح زیر است:
 
موضوع فعالیت:
سرمایه گذاری و مشارکت در پروژه‌های اقتصادی در بخش صنایع غذایی
سرمایه گذاری و مشارکت در پروژه‌های سودآور بازرگانی در داخل و خارج کشور
بازاریابی، فروش، توزیع، پخش و بسته‌بندی کلیه کالاهای مجاز بازرگانی مانند محصولات صنعتی، غذایی، آرایشی و بهداشتی، صوتی و تصویری، خانگی قطعات و... 
انجام امور پشتیبانی به منظور توزیع محصولات به صورت مویرگی یا توزیع در نمایندگی‌ها و مراکز مصرف و انجام کلیه عملیات بازرگانی مجاز
واردات و صادرات کالاهای مجاز بازرگانی و انجام کلیه امور معاملاتی و عملیات تجاری داخلی و خارجی 
اخذ نمایندگی و عاملیت پخش تولیدکنندگان و کارخانجات داخلی و اعطای نمایندگی به اشخاص حقیقی و حقوقی
 
اهداف:
واردات کالاهای اساسی مورد نیاز بازار با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی
گسترش بازارهای جهانی و افزایش محصولات صادراتی 
افزایش تراز تجارت خارجی کشور
کاهش وابستگی اقتصاد کشور به نفت
تعیین نیازها در بازارهای هدف خارجی و صادرات به کشورهای هدف
كسب رضايت بیشتر مشتريان با تسريع و تسهيل رويه‌های بازرگانی
تامين تقاضای بازار داخل و خارج کشور بر اساس ميزان تقاضا
افزايش و ارتقای كيفيت عمومی محصولات با اخذ بازخورد از بازار و مشتریان
شناسايی ظرفيت‌ها و تقاضاهای بازار برای ارايه محصولات جديد
ايجاد رويه فروش الكترونيك و ایجاد بسترسازی‌های آن در شركت‌های هلدینگ
تسهیل جريان نقديندگی در شركت‌های هلدینگ
شناسايی فرصت‌های صادرات و برنامه ريزی در راستای كسب سهم بيشتر از بازارهای هدف 
 
 
ردیف حوزه فعالیت شرکت عنوان
1 صنایع غذایی، بازرگانی داخلی و خارجی و پخش روغن طلایی نیشابور
2 صنایع غذایی، بازرگانی داخلی و خارجی و پخش نوین پخش توس جاودان
3 صنایع غذایی، بازرگانی داخلی و خارجی و پخش صنایع تبدیلی گلستان
4 صنایع غذایی، بازرگانی داخلی و خارجی و پخش عمران نوین توس جاودان
5 صنایع غذایی، بازرگانی داخلی و خارجی و پخش جاودان کادوس کیش
6 صنایع غذایی، بازرگانی داخلی و خارجی و پخش پارس کادوس
7 صنایع غذایی، بازرگانی داخلی و خارجی و پخش آرامش سازان پیشرو