سلامت و تجهیزات پزشکی

 
بهداشت و سلامت از حوزه¬های مهم دنیای امروز است که تاثیرات گسترده¬ای بر ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشورها می¬گذارد. سرمایه¬گذاری بر روی نیروی انسانی و توجه ویژه به حوزه سلامت و بهداشت افراد موجب افزایش توان نیروی کار و به تبع آن افزایش تولید و رشد اقتصادی می شود. همچنین بهبود شاخصهای ملی سلامت هزینه¬های این بخش را پایین آورده و باعث رشد شاخصهای اقتصادی می¬گردد. براساس اطلاعات بانک جهانی هزینه سلامت ایران در سال 2014 معادل 6.89 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص می¬دهد که به نسبت سال قبل از آن 0.4 درصد افزایش پیدا کرده است. یکی از شاخصهای مهم حوزه سلامت و درمان وضعیت بیمارستانها و تعداد تختهای فعال بیمارستانهای هر کشور می¬باشد. کشور ایران از نظر تعداد تختهای بیمارستانی در شرایط مناسبی به سر نمی¬برد و طبق آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در سال 1394 تعداد استاندارد تخت بیمارستانی به ازای هر هزار نفر 2.6 تخت می¬باشد در حالی که این تعداد به ازای هر هزار نفر 1.7 تخت بوده است. 
یکی از تحولات اخیر حوزه سلامت کشور، رشد نگران کننده بیماری سرطان است. طبق آمار آژانس بین المللی تحقیقات سرطان در سال 2012 بیشترین آمار وقوع و مرگ و میر بیماری سرطان در جهان برای مردان مربوط به سرطان ریه و برای زنان مربوط به سرطان سینه می¬باشد. در این سال تعداد 14.067.900 نفر مبتلا به بیماری سرطان شده و از این تعداد 8.201.600 نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده اند. در ایران هم بیشترین آمار وقوع و مرگ و میر ناشی از سرطان برای مردان مربوط به سرطان معده و برای زنان مربوط به سرطان سینه است. در این سال مجموعا 84.800 ایرانی مبتلا به بیماری سرطان شده اند که متاسفانه 53.400 نفر از آنان فوت شده اند. این وضعیت در حالی است که ایران تقریباً بالاترین رشد سرطان را در جهان دارد و در حال حاضر به ازای هر صد هزار نفر جمعیت حدود 150 نفر مبتلا به سرطان هستند. آمارهای نگران¬کننده از رشد این بیماری خطرناک در کشور "گروه توسعه اقتصادملل" را بر تمرکز روی این بخش و سرمایه¬گذاری در پروژه¬های تشخیصی و درمانی سرطان مصمم کرده است.
تجهیزات پزشکی نقش مهمی را در امر تشخیص، درمان و آموزش پزشکی دارد. وجود تجهیزات پزشکی با تعداد کافی و کیفیت مناسب در بیمارستانهای کشور موجب بهبود خدمات ارائه شده و عملکرد بهتر مراکز درمانی می¬شود. در سال 2013 ارزش بازار تجهیزات پزشکی ایران بالغ بر 832.5 میلیون دلار تخمین زده شده و براساس رتبه¬بندی ریسک-بازده، ایران پنجمین بازار جذاب منطقه برای تجارت تجهیزات پزشکی است. در سه ماهه منتهی به ژوئن 2014 ارزش واردات صنعت تجهیزات پزشکی ایران مبلغ 191.9 میلیون دلار و ارزش صادرات این صنعت در مدت مشابه رقم 1.8 میلیون دلار بوده است. از نظر میزان اشتغال، تعداد شاغلین صنعت تجهیزات پزشکی از 6.597 نفر در سال 1383 به 6.885 نفر در سال 1392 رسیده است. اگرچه این آمار به ظاهر روند رو به رشدی را نشان می¬دهد اما سهم اشتغال این بخش در اشتغال کل کشور از 0.61 درصد در سال 1383 به 0.54 در سال 1392 کاهش یافته است. 
با توجه به اهمیت حوزه سلامت و درمان در رشد و اعتلای اقتصاد ملی و ضرورت ارتقای شاخصهای بخش سلامت در جهت پیشرفت کشورو ارائه خدمات به روز سلامت به هموطنان و وجود فرصت های جذاب سرمایه گذاری "گروه توسعه اقتصاد ملل" با همکاری شرکتهای تخصصی در حوزه سلامت به فعالیت در این زمینه پرداخته است. عمده فعالیت گروه در حوزه سلامت، تأمین تجهیزات پزشکی و لوازم بیمارستانی، صنعت دارو و ارائه خدمات به روز سلامت همچون مراکز جامع سرطان می¬باشد. موضوع فعالیت و اهداف"گروه توسعه اقتصاد ملل" در زمینه سلامت و تجهیزات پزشکی به شرح زیر می باشد:
موضوع فعالیت:
تأسیس و ایجاد مراکز درمانی در حوزه بیماری‌های صعب العلاج
سرمایه¬گذاری و مشارکت در پروژه‌های اقتصادی بخش درمان، بهداشت و سلامت
مشارکت با برندهای مطرح تجهیزات پزشکی دنیا و ساخت تجهیزات در داخل کشور
ایجاد شرکت‌های دانش بنیان و حمایت از طرح‌های دانش بنیان تجاری سازی شده
خرید، فروش، صادرات و واردات فرآورده‌های بیولوژیک و داروئی و بهداشتی و آرایشی و وسایل و ابزار طبی و آزمایشگاهی و بیمارستانی و جراحی
خرید و فروش، صادرات و واردات، طراحی و نصب و راه‌اندازی و سرویس کلیه لوازم مرتبط با امور پزشکی، تجهیزات پزشکی و لوازم بیمارستانی 
ارائه خدمات تصویر برداری پزشکی، رادیو تراپی با دستگاه‌های MRI، PET-CT اسکن،CT اسکن و ...
اهداف:
ارائه بهترین خدمات درمانی، دارویی و تشخیص بیماری
تأمین بهترین تجهیزات پزشکی با رعایت استانداردهای پزشکی جهان
تأمین دسترسی بیماران به خدمات تشخیصی و درمانی مناسب
ایجاد زیرساخت‌های بهره‌ور در بخش پیشگیری، تشخیص و درمان با هدف کاهش‌ هزینه‌های سلامت
تأسیس مراکز پیشرفته تشخیص سرطان در مناطق مختلف کشور
 
ردیف حوزه فعالیت شرکت عنوان
1 سلامت و تجهیزات پزشکی NICU
2 سلامت و تجهیزات پزشکی گروه شرکتهای بی ان ام - BNM
3 سلامت و تجهیزات پزشکی شفا توس کیش